Hirundo Cup

V sobotu 27. 2. 2010 se čtrnáct týmů Taekwondo WTF z celé republiky sešlo k bojům o putovní pohár klubu Hirundo.

Turnaj proběhl pod záštitou starosty města Prahy 6 Mgr. Tomáše Chalupy, Českého svazu Taekwondo WTF a České asociace jihokorejských bojových umění. Sportovních zápasů kjorugi a sestav poomse se účastnili zástupci kategorie od  dětí až po juniory  v počtu téměř dvou stovek závodníků. I s diváky  tak hala pojala přes čtyři sta účastníků. Všichni zápasníci bojovali na maximum a předvedli skvělé výkony. Projevili také kvalitní připravenost a doktor se svými asistenty, který podobné turnaje jistí, tak neměl v podstatě žádnou práci.


Fanoušci Teakwondo vědí, že zápasy probíhají na plný kontakt a toto pravidlo platí i v dětských kategoriích. V kjorugi byly použity moderní elektronické vesty, které i s počítači a celou bodovací technikou zapůjčil Český svaz TKD a pelhřimovský tým Lacek. V kjorugi výrazně kraloval pelhřimovský tým Lacek, který také přijel v největším počtu. Další disciplínu poomse zase ovládl tým Taehan v čele s korejským mistrem Lee Youn Jae.


Velikým překvapením turnaje byl zápas Benet – Hirundo vs. Douda – Lacek v kategorii juniorů do 73kg. Domácí závodník Benet se žlutým pásem trápil ve vyrovnaném finále zkušeného borce Doudu s 1. danem až do poslední vteřiny zápasu a je možné, že Doudu zachránil jen výpadek počítače v posledním kole, kdy Benet, který otočil zápas a dostal se do vedení, soupeře neúprosně drtil. Zkušený Douda měl díky poruše techniky čas navíc, ve kterém se vzpamatoval a nakonec výsledek zvrátil ve svůj prospěch. Podobných situací plných překvapivých zvratů se našlo mnoho a celý den bylo co sledovat.


Celkovým vítězem turnaje a držitelem putovního poháru se stal pelhřimovský tým Taekwondo Lacek. My z organizační skupiny Hirundo se těšíme na to, že příští rok svedeme nové boje v kjorugi i poomse a pohár, který se na rok usazuje v Pelhřimově, se třeba přesune zpět do svého rodiště. Doufáme ovšem také, že podobně budou chtít trofej získat všechny kluby, které se věnují bojovému umění a sportu Taekwondo, jež jsme si zamilovali.
Za organizační tým klubu Hirundo chci touto cestou poděkovat všem oddílům, jejich vedoucím a koučům, kteří přijeli, a tím umožnili vzniknout dalšímu turnaji Taekwondo WTF u nás. Poděkování patří také rozhodčím, kteří odvedli výbornou práci.

Pravidla zápasu:
Taekwondo WTF je olympijský plnokontaktní bojový sport. Zápasník má následující povinné chrániče:
Helma, chránič hrudi – vesta, chrániče předloktí a holení, suspenzor a chránič na zuby.
Bodují se dostatečně silné zásahy na tělo úderem rukou a kopem nohou. Na hlavu se smí bodovat pouze kopem. Zásah těla představuje jeden bod rukou i nohou, kop z otočky je za dva body. Zásah hlavy kopem je za tři body. Nesmí se chytat, podrážet a kopat pod pás.
Přestože jde o plnokontaktní boj nedochází k vážným zraněním vzhledem k připravenosti závodníků a rozdělení bojovníků do kategorií podle věku, váhy i technické vyspělosti. Roli hrají také kvalitní a školení rozhodčí, kteří jsou na každém turnaji.
Olympijskou disciplínou je kjorugi, zmíněný plnokontaktní zápas. Další disciplínou je soutěž v poomse, tedy technických sestavách.
V poomse se posuzuje precizní a správné předvedení technik. Pět rozhodčích na stupnici od jedné do deseti (i s desetinnými čísly) hodnotí znalost sestavy a bezchybné provedení každé techniky, kam patří i načasování, síla, uvolnění a celkový dojem.


Klub Hirundo, Jan Novák: honza@klub-hirundo.cz, 608 281 765 Taekwondo, Taekwondo pro děti, Sparingy, Posilovna, Sebeobrana.

© 2010 Klub Hirundo | Všechna práva vyhrazena
Powered by Omega network a.s.

TOPlist