Sebeobrana

Nejlepší sebeobranou je konfliktu předejít. Ale co když to nejde? Sebeobrana je postavena na vnímání protivníka v různých souvislostech: Roli hraje soupeřova velikost a rozpoložení (je malý, velký, trénovaný nebo ne, klidný, rozzuřený, opilý...) i směr a způsob jeho útoku. Podle situace volíme techniku, která nám pomůže co nejlépe usměrnit protivníkovu sílu. Důležitá je správná a pohotová reakce, spolupráce těla i mysli, zachování chladné hlavy...

Taekwondo k sebeobraně používá podobné techniky jako ostatní bojová umění, navíc ale přidává kopy, které jsou silnou zbraní a dávají výhodu i dívkám a slabším lidem.

Ve stresové situaci, jako je napadení, se můžeme dostat na úroveň psychiky šestiletého dítěte. Pro úspěšnou sebeobranu proto potřebujeme mít znalosti a dovednosti, které jsme schopni použít instinktivně a bez přemýšlení.

Některé věci si můžeme uvědomit, naučit se je a rychle si je osvojit, jiné musíme trénovat a drilovat, abychom zvýšili svou obranyschopnost. S použitím prvků moderní sebeobrany budeme simulovat základní i pokročilé situace a trénovat efektivní reakce.

Tréninky budou každé pondělí ve 20.15 od 14. září.

Těšíme se na vás!

Honza Novák