Co je Taekwondo?

TAEKWONDO WT(World Taekwondo) je moderní bojové umění korejského původu, s tradicí dvou tisíc let. V překladu do češtiny znamená cestu boje pomocí rukou a nohou. Nejdůležitějším slovem názvu je DO, které představuje cestu nebo smysl. Taekwondo v současné době slouží především jako prostředek kultivace těla i mysli. Vyznačuje se lehkostí, rychlostí, energií a elegancí.

Olympijské taekwondo

Taekwondo se stalo olympijským sportem díky jasným pravidlům a objektivnímu způsobu bodování, které se neustále zdokonaluje. To vede k rychlému a atraktivnímu průběhu sportovního zápasu. V olympijském taekwondo se bojuje na plný kontakt. Jsou povoleny kopy na tělo a na hlavu, naopak použití úderů pěstí je omezeno pouze na trup. Těmito pravidly se taekwondo stává určitou protiváhou olympijskému bojovému sportu boxu.

Tělo je chráněno vestou, v níž jsou zabudována elektronická čidla, která zaznamenávají zásahy (podobně jako v šermu) a hlava helmou, jež funguje na podobném principu jako vesta.

Bodování: kop na tělo je za 2 body, kop z otočky na tělo za 3 body, kop na hlavu za 3 body, kopy z otočky na hlavu za 4 body. Úder pěstí na trup za 1 bod. Jsou zakázané kopy pod pás, údery na obličej, chytání a podrážení. Fauly jsou postihovány bodovou srážkou nebo diskvalifikací.

Taekwondo poomsae

Druhou sportovní disciplínou jsou poomsae neboli sestavy. Pořádají se národní mistrovství, mistrovství jednotlivých kontinentů a mistrovství světa. V sestavě se prezentuje čistota, jasnost a síla technik, které na sebe navazují v harmonickém celku. Předvádí se 8 žákovských a 8 mistrovských sestav.

Taekwondo jako bojové umění

Taekwondo jako celek je propracované bojové umění, ve kterém na sebe navazují jednotlivé jeho části: olympijský boj, poomsae a sebeobrana. Každý si může zvolit svojí cestu a trénovat taekwondo pro své cíle sportovní nebo kondiční. Mnoho studentů oceňuje přesah, které taekwondo nabízí do reálného světa, ať už to znamená schopnost bránit se, silnější sebevědomí nebo množství přátel ve vlastním klubu a díky závodům také po celém světě. Důležitý je i filozofický aspekt, který podporuje přirozenou rovnováhu, zdraví, sílu, odhodlání a vzájemný respekt.

Principy a filozofie:

Síla v TAEKWONDO vychází z uvolněnosti, rychlosti a uvědomění si vlastního těla v klidu i pohybu. V tréninku je nejdůležitější píle, vlastní disciplína a vzájemná úcta. Podstatné je umět efektivně používat techniku s minimálním úsilím a maximálním účinkem. Techniky jsou cvičeny plynule, vyváženě a v dobrém rozpoložení mysli. Filozofie bojových umění je vyjádřena cestou - DO, jež je spojená s dlouhodobou prací na sobě samotném a se zkoumáním celé své bytosti.

Sebeobrana:

Nejlepší sebeobranou je konfliktu předejít. Ale co když to nejde? Sebeobrana je postavena na vnímání protivníka v různých souvislostech: Roli hraje soupeřova velikost a rozpoložení (je malý, velký, trénovaný nebo ne, klidný, rozzuřený, opilý...) i směr a způsob jeho útoku. Podle situace volíme techniku, která nám pomůže co nejlépe usměrnit protivníkovu sílu. Důležitá je správná a pohotová reakce, spolupráce těla i mysli, zachování chladné hlavy... Taekwondo k sebeobraně používá podobné techniky jako ostatní bojová umění, navíc ale přidává kopy, které jsou silnou zbraní a dávají výhodu i dívkám a slabším lidem.

Akrobacie:
Je určená pro mladé adepty a obsahuje kotrmelce a pády, hvězdy, stojky, most, přemety, salta atd. a kombinace jednotlivých prvků. Jde o spojení gymnastiky upravené pro bojová umění spolu s variantami kopů ve výskocích.

Hry a soutěže:
Jsou zvlášť důležité při tréninku dětí. Trénuje se orientace v prostoru, koordinace těla, rychlost, hbitost, vnímavost, rozhodnost, komunikace a zábava.

Posilování těla a ducha:
Součástí každého tréninku je kromě techniky zahřátí, rozcvička, sprinty, posilování a protahování. Na konec je zařazeno uklidnění - meditace.

Hodiny v našem klubu jsou určeny pro děti, mládež i dospělé. Jendoduše pro všechny zájemce bez ohledu na věk. Pro každou věkovou skupinu je trénink připraven odpovídajícím způsobem.