Sebeobrana

Nejlepší sebeobranou je konfliktu předejít. Ale co když to nejde? Sebeobrana je postavena na vnímání protivníka v různých souvislostech: Roli hraje velikost a rozpoložení útočníka nebo často spíš útočníků a směr, způsob, motiv jejich útoků. Podle situace chceme být schopní volit techniku a taktiku, která by měla, co nejvíce vycházet z univerzálních principů. Pokud sledujeme zásadní principy, máme možnost eliminovat nejhorší důsledky napadení. Důležitá je správná a pohotová reakce, spolupráce těla i mysli, zachování chladné hlavy...

Taekwondo k sebeobraně používá podobné techniky jako ostatní bojová umění, navíc ale přidává kopy, které jsou silnou zbraní a dávají výhodu i dívkám a slabším lidem.

Pracujeme také s Dynamic Defence, což je sebeobraný a pohybový systém, pro boj z blízka.

Každý může postupně namodelovat svůj vlastní styl obrany.

Ve stresové situaci, jako je napadení, se můžeme dostat na úroveň psychiky šestiletého dítěte. Pro úspěšnou sebeobranu proto potřebujeme mít znalosti a dovednosti, které jsme schopni použít instinktivně a bez přemýšlení.

Některé věci si můžeme uvědomit, naučit se je a rychle si je osvojit, jiné musíme trénovat a drilovat, abychom zvýšili svou obranyschopnost. S použitím prvků moderní sebeobrany napodobujeme reálné situace a trénujeme efektivní reakce.

Od září 20.15 - 21.30 Čáslavská 5, Praha 3

Honza Novák